Státní hrad Bezděz

více informací naleznete na stránkách https://www.hrad-bezdez.eu/

Čertova zeď

Mezi Bezdězem a Jestědem se v minulosti rozkládala jedinečná přírodní kuriozita - Čertova zeď. Bohužel, minulý čas je v tomto případě velmi vhodný. Od časů vlády císaře Josefa II. se čedič z této přírodní památky používal na stavbu silnic po celých Čechách. Teprve v roce 1920 se těžba zastavila papírově, ale v podstatě pokračovala dál až do roku 1923, kdy naše vláda vyslyšela volání geologů údajně až z Japonska a z Číny a zabezpečila poslední část. (Národní přírodní památku Čertova zeď - poslední zachovalý zbytek - nalezneme nedaleko obce Osečná, kde je konečná autobusu jezdícího z České Lípy do Stráže či Hamru.

A jak tento unikátní krajinný prvek vzniknul? V třetihorách pukly zdejší pískovce a do mezery mezi nimi nateklo magma. V dalších geologických obdobích podléhaly pískovcové usazeniny erozi, ale čedič odolal. Došlo tak k vypreparování Velké severočeské zdi.

Velký požár

Velký požár vypukl dne 23.8.1898 záhadným způsobem u kováře Antonína Milda. Zakrátko zachvátil tři okolní stavení a přenesl se téměř okamžitě na západní stranu vesnice, jejíž polovina stála během 15 minut v plamenech. Shořelo 30 jednopatrových dřevěných stavení, úrodou naplněné stodoly a hospodářská stavení. Uhořelo mnoho dobytka, prasat a drůbeže. Též několik pražských rodin, které zde byly ubytovány v letních bytech, přišlo o střechu nad hlavou a majetek, který měly s sebou.

Skalní brána

V těsné blízkosti obce Bezděz lze najít i zajímavé skalní útvary. Malebná stezka Vás zavede do blízké rokle, kde si příroda pohrála s pískovcovými útvary a vytvořila poutavou podívanou.

Další zajímavosti